Podjęcie decyzji o wyborze oprogramowania, z którego korzystamy w pracy i życiu prywatnym, wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników. Warto sprawdzić również, skąd pochodzi dostawca. Polskie produkty cyfrowe coraz częściej oferują nie tylko równie wysoką jakość, co ich zagraniczne odpowiedniki, ale również bezkompromisowe podejście do bezpieczeństwa i wsparcia klientów.
Znakomitym przykładem jest ClickMeeting.
Od 15 lat nasz gdański (i nie tylko!) zespół tworzy platformę do webinarów i spotkań online wybieraną przez ekspertów na całym świecie.
Poniżej przeczytasz, dlaczego warto stawiać na polskie rozwiązania i dowiesz się więcej o kwestiach, które są dla nas, ale również dla Ciebie, absolutnym fundamentem.
Przedstawiamy też wyniki badania, jakie przeprowadziliśmy ostatnio na grupie 1000 osób. Cel był prosty: ustalenie odpowiedzi na pytanie, czy hasło „Dobre, bo polskie” odnosi się również do narzędzi cyfrowych, takich jak ClickMeeting (spoiler alert: oczywiście, że tak!).
Table of Contents
Ważne, że polskie. Chcemy więcej technologii Made in PL!
Jak każda firma, zastanawiamy się, co skłania klientów do wyboru tego lub innego produktu. Oczywiście w dzisiejszym świecie, a zwłaszcza w przestrzeni wirtualnej, granice nie odgrywają większej roli. Ale czy kraj pochodzenia oprogramowania jest argumentem, który bierzemy pod uwagę, podejmując decyzję zakupowe? Sprawdziliśmy to!
Aż 81% respondentów uważa za ważne wspieranie polskich firm poprzez zakup ich usług lub produktów, a 55% kieruje się patriotyzmem konsumenckim przy wyborze oprogramowania i usług technologicznych.
Tym bardziej że nie mamy co narzekać na jakość. Za gorsze od konkurencji polskie oprogramowanie uważa jedynie 3% uczestników badania. Blisko jedna trzecia deklaruje, że w niczym nie odbiega od produktów cyfrowych tworzonych przez zagraniczne korporacje. Dla 18% jest ono lepsze, a co dziesiąty respondent uważa, że polskie produkty cyfrowe są zdecydowanie lepsze od zagranicznych propozycji!
Często bywa przy tym tak, że nie do końca wiemy, kto odpowiada za rozwój naszych ulubionych platform cyfrowych. Blisko 30% respondentów przyznało, że zdarzyło im się korzystać z oprogramowania, a dopiero po pewnym czasie odkryć, że pochodzi ono z Polski! W 85% przypadków było to pozytywne zaskoczenie.
Bezpieczeństwo to fundament działania online. Pochodzenie ma znaczenie!
Do tego, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci, nie trzeba nikogo przekonywać. Jesteśmy coraz bardziej świadomi pojawiających się zagrożeń i coraz częściej wiemy, jak im efektywnie przeciwdziałać. Najlepiej świadczą o tym wyniki naszego badania. 47% respondentów deklaruje, że zawsze zwraca uwagę na ochronę swojej prywatności i bezpieczeństwa w sieci, a kolejne 45% stara się to robić. Jedynie dla 5% uczestników nie są to istotne kwestie.
Oczywiście to, czy uda Ci się zachować prywatność i ochronić cenne dane, zależy w głównej mierze od narzędzi, których używasz. Istotną rolę odgrywają procedury, które zachowują dostawcy, ale spora w tym również rola lokalizacji. W końcu ma wpływ na to, jakie regulacje prawne dotyczą podmiotu i gdzie znajdują się dane podlegające przetwarzaniu.
52% respondentów uważa, że pochodzenie firmy z Unii Europejskiej ma wpływ na bezpieczeństwo korzystania z narzędzi i przechowywanych danych.
I jak najbardziej mają rację. W końcu każdy podmiot działający na terenie UE jest zobligowany do respektowania takich regulacji, jak chociażby RODO. A złamanie przepisów może okazać się wyjątkowo kosztowne.
Warto więc wybierać europejskich partnerów. Zwłaszcza takich, którzy tak jak ClickMeeting mogą pochwalić się certyfikacją ISO/IEC 27001:2022.
Zasada jest prosta: my przestrzegamy restrykcyjnych norm dotyczących prywatności i bezpieczeństwa danych, a nasi klienci – niezależnie od tego, czym się zajmują i gdzie działają – na tym korzystają.
Cała nasza infrastruktura, w tym wszystkie bazy danych, znajduje się na terenie EOG. W związku z tym dane, które nam powierzasz (w tym dane Twoich uczestników), są przetwarzane na terenie Unii Europejskiej zgodnie z obowiązującym prawem. Ponadto korzystamy wyłącznie z certyfikowanych centrów danych, które posiadają łącznie następujące certyfikaty: ISO 27001, PCI DSS, SOC 1, HIPAA, NEN 7510, CISPE SSAE 18 SOC 1, SOC 2, PCI DSS v3.2 Certyfikat Tier III wydany przez Uptime Institute Tier Certifications
Innowacje nie są nam obce
Obok bezpieczeństwa z pewnością oczekujemy, że narzędzia, z których korzystamy na co dzień, będą jak najbardziej innowacyjne. I pod tym względem nie mamy powodów do wstydu. 46% respondentów uważa, że polskie narzędzia informatyczne oferują dostęp do rozwiązań wspieranych przez Sztuczną Inteligencję, przy tym 22% zauważa, że ich innowacyjność w żaden sposób nie odstaje od propozycji zagranicznej konkurencji. Jedynie 8% oczekuje pod tym względem dużej poprawy.
I znów świetnym przykładem tego, że polskie oprogramowanie coraz częściej sięga po najbardziej innowacyjne technologie, jest ClickMeeting. Co wdrożyliśmy w ostatnim czasie?
- Transkrypcja AI: sztuczna inteligencja wspiera nas w naprawdę wielu obszarach. Pozwala automatyzować wiele procesów, które do tej pory zabierały sporo czasu i sił. Nie bez znaczenia pozostają oczywiście rezultaty: łatwiej i szybciej osiągniesz po prostu lepsze efekty. Dotyczy to również transkrypcji nagrań. Dzięki potencjałowi sztucznej inteligencji transkrypcja AI w ClickMeeting wyróżnia się wysoką jakością. To, co w trakcie wydarzenia powiedzieli prezenterzy i uczestnicy, zostanie dokładnie odzwierciedlone w formie pisemnej. W tym artykule przeczytasz, jak możesz ją wykorzystać, np. tworząc treści w zautomatyzowany sposób.
- Donejty: w ClickMeeting możesz oczywiście zarabiać na płatnych webinarach. Ale możesz to robić również na bezpłatnych wydarzeniach. Pozwalają na to donejty, czyli dobrowolne wpłaty od Twoich uczestników. Intuicyjny kreator pomoże Ci ich do tego zachęcić.
- Szyfrowanie E2EE: chcesz zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i prywatności spotkań? W ClickMeeting od zawsze w szczególny sposób skupialiśmy się na tym aspekcie. Idziemy jednak o krok dalej i chcemy dać Ci możliwość tworzenia najbezpieczniejszych wydarzeń z szyfrowaniem end-to-end (E2EE). Szyfrowanie od końca do końca (ang. end-to-end encryption, E2EE) zapobiega odczytaniu i modyfikacji danych przez inne osoby niż nadawca i odbiorca. Dzięki temu rozwiązaniu po wybraniu szyfrowania E2EE trafisz do zabezpieczonego pokoju z odpowiednio skonfigurowanymi ustawieniami. Szyfrowanie obejmie między innymi okno obrazu i dźwięku oraz wiadomości na czacie.
- System biletowania płatnych webinarów: tworząc płatne wydarzenie, możesz uruchamiać promocje takie jak np. early birds, wynagradzając uczestników, którzy szybko zdecydują się na zakup. Wystarczy, że ustalisz liczbę biletów objętych promocją lub datę jej zakończenia. Możesz równocześnie stosować ograniczenie w postaci zarówno liczby, jak i ważności biletów objętych promocją. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu akcje promocyjne organizować również w innych fazach sprzedaży. Możesz także tworzyć kilka promocji z różnymi warunkami następujących bezpośrednio po sobie. Wystarczy, że stworzysz kilka grup biletów. Każda z nich może być ograniczona czasowo i/lub ilościowo.
Informacje o wszystkich nowościach znajdziesz tutaj.
Narzędzie sprawdzone przez liderów
Zresztą o jakości najlepiej świadczą przykłady. Z naszego rozwiązania korzystają setki tysięcy osób z całego świata, a w śród naszych klientów szczególne miejsce zajmują renomowane polskie uczelnie, instytucje i firmy, które za pośrednictwem ClickMeeting dzielą się wiedzą, zarabiają i rozwijają swoją działalność. Poniżej znajdziesz kilka inspirujących przykładów:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie to nie tylko jedna z najlepszych uczelni technicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Od wielu lat jest również liderem innowacji w zakresie wdrażania e-Learningu. Jednym z narzędzi, które wykorzystuje, jest ClickMeeting.
Jako Centrum e-Learningu AGH wykorzystujemy ClickMeeting między innymi do organizacji comiesięcznych webinarów tematycznych, w których udział może wziąć każda zainteresowana osoba. Platforma wspiera nas także podczas organizacji seminariów, warsztatów, szkoleń online, konsultacji i spotkań naszych wewnętrznych zespołów. Organizujemy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe konferencje naukowe i dydaktyczne. Tylko w przeciągu ostatnich trzech miesięcy zrealizowaliśmy trzy takie projekty.
Anna Wrona – metodyczka w Centrum e-Learningu AGH
Całe case study przeczytasz tutaj.
Historia e-Learningu w Politechnice Gdańskiej sięga 1995 roku. Dzięki autorskiej platformie eNauczanie PG, opartej o system Moodle i wykorzystującej ClickMeeting jako narzędzie do prowadzenia różnego typu zajęć i wydarzeń online, jest w stanie efektywnie kształcić studentów i kontynuować prace naukowo-badawcze niezależnie od okoliczności.
Testowaliśmy wiele rozwiązań służących do prowadzenia webinarów. Wiele z nich nie spełniało naszych oczekiwań odnoszących się zarówno do kwestii technicznych, jak i funkcjonalnych – nie były wystarczająco przyjazne z perspektywy użytkownika. Nasz ostateczny wybór padł na platformę ClickMeeting, z której korzystamy od 2018 roku.
Z perspektywy użytkownika ClickMeeting jest bardzo przyjazny. Z całą pewnością zaletą jest to, że narzędzie jest ciągle modyfikowane i rozwijane.
Dr Anita Dąbrowicz-Tlałka, prof. PG
Kilknij tutaj, aby przeczytać całe case study.
Klienci ClickMeeting to nie tylko duże uczelnie. Wspieramy również prywatne firmy, takie jak Centrum Szkoleń Verte, które zajmuje się przede wszystkim szkoleniem ekspertów kadr i płac oraz księgowości. W ciągu 13 lat istnienia Verte zrealizowało ponad 6000 szkoleń, z których skorzystało ponad 100 000 klientów.
Eksperci Verte wykorzystują ClickMeeting nie tylko do szkoleń. Prowadzą również m.in. cykl bezpłatnych webinarów Kadrowe Środy, które pozwoliły pozyskać do tej pory ponad 30 000 leadów.
Polecamy korzystanie z ClickMeeting. Uważam, że mając dobry pomysł, dobrą strategię i właściwie wykorzystując narzędzia dostępne w ClickMeeting, można osiągnąć duży sukces. Dokładnie tak, jak my.
Katarzyna Bielecka, właścicielka Centrum Szkoleń Verte
Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz w tym case study.
Polski biznes oznacza odpowiedzialność
Z dumą wspieramy także wiele organizacji pozarządowych, które dzięki ClickMeeting mogą dzielić się wiedzą, budować świadomość społeczną dotyczącą najważniejszych zagadnień, kształcić ekspertów i po prostu się rozwijać.
Świetnym przykładem takiej instytucji jest Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Fundacja zajmuje się terapią i wsparciem dzieci z zaburzeniem autystycznym, ich rodzin i pracujących z nimi osób. Niezwykle ważnym obszarem działania są szkolenia prowadzone w ramach Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli IWRD.
Szukałyśmy do tego odpowiedniego narzędzia i okazało się, że platforma ClickMeeting spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Pozwala nam z jednej strony na propagowanie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, a z drugiej na komunikowanie się z osobami, które biorą udział w szkoleniu, umożliwia komentowanie i odpowiadanie na pytania, co jest dla nas bardzo ważne, ocenianie naszych szkoleń.
dr Anna Budzińska, dyrektorka Fundacji IWRD
Więcej o naszej współpracy przeczytasz tutaj.
Na długiej liście wspieranych przez nas organizacji jest również m.in. Fundacja Hospicyjna (przeczytaj więcej tutaj), której przyświeca piękna misja. Około 400 chorych jest każdego dnia odwiedzanych jest przez lekarza, pielęgniarkę, fizjoterapeutę lub wolontariusza. Około 300 chorych rocznie korzysta ze stacjonarnej opieki w Domu Hospicyjnym w Gdańsku. Każdego roku 250 chorych cierpiących z powodu bólu korzysta z Poradni Medycyny Paliatywnej. Już ponad 9 500 dzieci zostało objętych programem wsparcia w żałobie „Tumbo Pomaga”. Ponadto 200 osób rocznie uczestniczy w zajęciach Akademii Walki z Rakiem.
Nasza platforma do największych wydarzeń online, ClickConference, gościła również dwudniową konferencję Majówka ze zdrowiem psychicznym organizowaną przez naszego partnera Mental Health Center. O szczegółach tego wydarzenia przeczytasz tutaj.
Eksperci z ClickConference pomogli nam zaprojektować platformę pod nasze wydarzenie oraz służyli wsparciem przy wszelkich trudnościach technicznych.
Małgorzata Wypych
Ale NGO to zdecydowanie więcej inspirujących działań. To również wiele instytucji, których celem jest wsparcie rozwoju i wyrównywanie szans. Jednym z naszych partnerów jest Innovations Hub (tutaj przeczytasz więcej o naszej współpracy), który pomaga młodym ludziom odnieść sukces w świecie biznesu. Inną bardzo wartościową inicjatywą jest Mapa Karier rozwijana przez fundację Katalyst Education.
Celem Mapy Karier oprócz poszerzania wiedzy młodych ludzi o rynku pracy, o świecie zawodów, jest także profesjonalizacja samego środowiska doradczego i podnoszenie prestiżu doradców zawodowych. Wynika to z naszej wiary w to, że im lepiej nauczyciele są przygotowani do pełnienia funkcji doradcy zawodowego, im bardziej są na czasie z trendami związanymi ze zmianami na rynku pracy, im bardziej angażujące zajęcia prowadzą, tym lepiej Mapa Karier wypełnia swoją misję w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych.
Małgorzata Kazubska, Katalyst Education
Naszym partnerem jest również Fundacja Pro NGO, która pomaga innym organizacjom pozarządowym się rozwijać.
Dzięki ClickMeeting docieramy do osób z mniejszych miejscowości i z terenów wiejskich. Niezależnie od miejsca, za pośrednictwem telefonu czy laptopa, każdy może skorzystać ze spotkania. Zdarza się, że osoby, do których chcemy dotrzeć, mają 15-30 minut między spotkaniami i dzięki tej formie mogą uczestniczyć w naszym wydarzeniu. Poza tym jesteśmy w stanie praktycznie na kilka minut przed wydarzeniem online poprawić prezentację np. kolejność prelegentów, jeżeli wiemy, że jakiś ekspert się spóźni. Dostrzegamy tutaj duży potencjał modyfikacji i szybkiego reagowania tuż przed startem webinaru.
Grzegorz Ludwin
Poznaj nas bliżej i dołącz do ekspertów tworzących webinary!
Nie jesteśmy anonimowi. Obecnie ClickMeeting tworzy ponad 110 ekspertów zarówno z Gdańska, jak i zupełnie innych regionów Polski.
Wciąż są wśród nas osoby pamiętające początki ClickMeeting. Startowaliśmy w 2009 roku jako narzędzie komunikacji w firmie Implix. Od następnego roku ClickMeeting, rozwijany przez GetResponse – organizację zajmującą się tworzeniem narzędzi do e-mail marketingu – był już samodzielnym produktem. Nasz oficjalny debiut miał miejsce na konferencji AdTech w Nowym Jorku. W 2016 roku doszło do wydzielenia ClickMeeting z GetResponse i od tej pory funkcjonujemy jako niezależna firma. Zyskaliśmy uznanie w oczach ekspertów: w 2019 roku zdobyliśmy m.in. nagrodę Stevie Award Gold w kategorii Collaboration Solution. Przede wszystkim cieszy nas jednak zadowolenie setek tysięcy użytkowników na całym świecie.
Będzie nam bardzo miło, jeśli dołączysz do ich grona.
Udanych webinarów!