[Q&A] Jak budować markę osobistą z wykorzystaniem webinarów

„Jakie są kolejne kroki, które podejmiesz?” – to pytanie zadał i wyróżniał trakcie jednego z naszych webinarów Jamie Turner, właściciel i dyrektor firmy SIXTY oraz założyciel znanego bloga biznesowego: 60SecondMarketer.com. Podczas webinaru ClickMeeting wyjaśniał, jak marka osobista może pomóc w wyróżnieniu się oraz jak ten proces mogą wspomóc webinary. Sesja pytań i odpowiedzi wyłoniła wiele interesujących wątków, które zdecydowaliśmy się zebrać w jeden artykuł.

 

Jak długo zajmuje wyrobienie rozpoznawalnej marki osobistej?

Wszystko zależy od okoliczności. Jeśli wpadniesz na niesamowity pomysł i zaczniesz go intensywnie promować, możesz stać się sławny nawet w przeciągu roku. Pamiętaj jednak, że budowanie marki osobistej najczęściej wymaga nakładu czasu i wysiłku, więc nie oczekuj natychmiastowych efektów. To długi proces, nad którym trzeba nieustannie pracować – nawet wtedy, gdy Twoja marka już jest rozpoznawalna.

 

Jak zbudować autentyczna markę osobistą?

Może wydawać się to absurdalne, ale budowanie marki idealnej jest wrogiem autentycznego marketingu. Wszystkie niedociągnięcia, które widzi publiczność, dowodzą Twojej wiarygodności. Tym samym – łatwiej im się z Tobą utożsamić oraz zaufać temu, co chcesz im przekazać. Właśnie dlatego wystąpienia na żywo, takie jak webinar, są sprawdzonym sposobem na budowanie autentycznej marki osobistej. W końcu żadne wystąpienie na żywo za drugim razem nie będzie takie samo.

 

Czy istnieje pojęcie zbyt autentycznej marki osobistej?

Tak, można być zbyt autentycznym. Pamiętaj o tym, że finalnie powinieneś uchodzić za eksperta. Jeśli jednak wypadasz zbyt autentyczie, paradoksalnie – niektórzy mogą uważać Cię za amatora. Nadmierne dzielenie się informacjami lub udzielanie tych, które zwykle są poufne może sprawić, że Twoja widownia uzna, że źle zarządzasz swoim biznesem. Jeśli nie chcesz wypaść nieprofesjonalnie, pamiętaj o równowadze. Spróbuj sprawić, aby Twoja marka stała się bardziej bliska Twoim odbiorcom. Profesjonaliście nie pozostawiają niczego przypadkowi, więc włóż czas i pracę w opracowanie swojej własnej strategii komunikacji oraz przygotowanie do wystąpień np. nagrywania wideo, webinaru lub wywiadu.

 

Jak mogę wypracować sobie najbardziej skuteczną metodę komunikacji z publicznością?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każda widownia oraz okoliczności wydarzenia różnią się od siebie. Powinieneś więc wypróbować różne metody komunikacyjne na swoich odbiorcach. Webinary na żywo są bardzo skuteczne przy budowaniu marki osobistej, jako że ukazują Twoją autentyczność oraz pozwalają na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z publicznością, ale nie skreślaj tych, którzy się na nim nie pojawią i nie ograniczaj się wyłącznie do wersji „live”. Możesz także wysłać nagranie webinaru swoim odbiorcom, kiedy np. zapiszą się do newslettera.

 

Jeśli uczestnik webinaru stanie się nerwowy, jak mogę załagodzić sytuację?

Zacznij od „Dziękuję za wyrażenie swojej opinii.”, nawet jeśli jego zarzuty nie są konstruktywne. Postaraj się zrozumieć, że przecież każdy ma do niej prawo, jednak nie daj się sprowokować. Cytując Michelle Obamę: „Kiedy inni nie umieją się zachować, nie należy zniżać się do ich poziomu”. To dobra rada dla nas wszystkich – idź tą „trudniejszą drogą”, a wszystko się ułoży.