Jak skutecznie wdrożyć webinary w employer brandingu

Korzyści, jakie webinary przynoszą działaniom marketingowym czy sprzedażowym to kwestia omawiana już dość szeroko i w tych obszarach wydaje się być całkiem jasna. Sprawa nie jest już tak oczywista, gdy na warsztat weźmiemy employer branding. Jak tutaj wykorzystać webinary? Czy jest to w ogóle możliwe i warte naszego czasu? Odpowiedź jest tylko jedna i brzmi ona: TAK!

Webinary to narzędzie do komunikacji. Komunikacji rozumianej w bardzo szeroki sposób, ograniczony właściwie tylko wyobraźnią osoby, która je realizuje. Prowadzone w ramach działań employer brandingowych mogą stanowić doskonałą platformę do przekazywania wartości firmy potencjalnym pracownikom, a także informowaniu o nowych dostępnych ofertach pracy.

 

Jak firmy i ich potencjalni pracownicy mogą czerpać korzyści z webinarów?

1. Wejdź w interakcję ze swoją grupą docelową – szukając pracy osoby zainteresowane często odwiedzają takie serwisy jak: Pracuj.pl, LinkedIn, GoldenLine itp., a ci, którzy są zainteresowani konkretnie twoją firmą z pewnością odwiedzili również Twoją stronę i jej zakładkę „O nas”. Skorzystaj z tej okazji i zaproś ich na swój (np. comiesięczny) webinar! W ten sposób możesz dokonać wstępnej selekcji kandydatów najbardziej zainteresowanych dołączeniem do twojego zespołu. Jednocześnie możesz dodać ich do swojej listy kontaktów, zawierającej adresy potencjalnych pracowników.

2. Zaprezentuj swoją firmę z różnych perspektyw. Zorganizuj inne webinary dla osób, chcących zasilić twój marketing oraz dla tych, którzy są zainteresowani dołączeniem do zespołu IT. Dzięki temu, niezależnie od tego jakim działem i jakim stanowiskiem są zainteresowani twoi odbiorcy, dajesz im możliwość poznania twojej firmy z szerszej perspektywy oraz prezentujesz prawdziwą atmosferę, która w niej panuje. Jest to możliwość jakiej nie zapewni żadna Ci oferta pracy, żadna reklama ani wideo z twojego biura.

3. Zaangażuj osoby z różnych działów do prowadzenia webinaru. Pozwól potencjalnym pracownikom doświadczyć ludzkiej i naturalnej strony twojego biznesu. Następnym razem, kiedy usłyszą nazwę twojej firmy nie będę kojarzyli już tylko logo, a również twarze osób, które poznały podczas webinaru.

4. Wejdź w interakcję na żywo. Webinary to z definicji narzędzia interaktywne, wykorzystaj ich możliwości prezentując materiały multimedialne do zaangażowania zebranej grupy. Przeprowadź ankietę, aby dowiedzieć się, co skłoniłoby ich do złożenia aplikacji o pracę w twojej firmie. Zadaj im pytania podczas sesji Q&A; poznaj ich i daj im poznać siebie.

5. Nagraj swoje spotkanie i umieść je na swojej stronie. Dziel się nagraniami swoich webinarów, aby osoby zainteresowane twoją firmą były na bieżąco z tym, co się u Was dzieje. Możesz także wykorzystać fragmenty jako teasery do promocji twoich nadchodzących wydarzeń.

 

Jakiego rodzaju webinary można organizować?

Wyobraź sobie, że każdy webinar, który organizujesz to dzień otwarty w twojej firmie. W ten sposób należy je organizować i w ten sposób należy zapraszać na nie uczestników. I tak, dobrym rozwiązaniem może być prowadzenie różnych webinarów dla osób zainteresowanych pracą oraz dla tych, którzy są zainteresowani np. stażem lub podjęciem jednorazowej współpracy czy partnerstwa.

Webinary działają najlepiej wtedy, kiedy są autentyczne. Dlatego nie reżyseruj i nie twórz sztucznej atmosfery. Pokaż różne działy i ludzi, którzy w nich pracują. Zaangażuj ich do prowadzenia webinarów, aby opowiedzieli o swoim doświadczeniu z firmą: jak zaczynali, jak wyglądała ścieżka ich kariery i czym zajmują się obecnie. W ten sposób pokażesz zalety dołączenia do was z perspektywy konkretnej jednostki.

Załóżmy, że prowadzisz rekrutację do swojego działu IT na stanowisko Web Developera. Co, a właściwie kto, lepiej przedstawi stanowisko, które oferujesz niż osoba, która je obecnie zajmuje? Zaproś obecnego Web Developera, niech opowie o tym, jak wygląda jego/jej dzień pracy. Z jakimi wyzwaniami się spotyka, co należy do jego/jej obowiązków? Dasz swoim potencjalnym pracownikom dokładny i obiektywny obraz tego, czego mogą się spodziewać.

Idąc tym tropem warto również zaprezentować zasady, narzędzia i metody, zgodnie z którymi prowadzisz swój biznes. Na przykład, jeżeli twój zespół pracuje w Scrumie, Twój Scrum Master może poprowadzić webinar, aby zaznajomić uczestników z podstawowymi zasadami Scrumu oraz korzyściami jakie niesie dla funkcjonowania firmy.

I na koniec, dlaczego by nie przedstawić tego, co organizujecie „po godzinach”? Wydarzenia sportowe, w które się angażujecie, imprezy integracyjne, wycieczki, i inne. Nie jest to być może bezpośrednio związane z działalnością, którą prowadzisz, ale dla potencjalnego pracownika stanowi dużą wartość dodaną do posady, o którą się może się ubiegać.

 

Wnioski

Webinary bez wątpienia mogą pomóc przyciągnąć cennych kandydatów zanim zgarnie ich konkurencja.

Oczywiście, to nie jest złoty środek; aby przynosiły realne korzyści działaniom employer brandingowym, należy zintegrować je z innymi aktywnościami prowadzonymi w tym obszarze. Nie należy jednak bagatelizować wartości dobrze przygotowanego i przeprowadzonego webinaru:

• pozwalają zaprezentować twoją firmę z różnych perspektyw, aby przyciągnąć osoby szukające różnych ofert i możliwości.
• pokazują ludzką twarz organizacji i dają szansę wyróżnienia się na tle konkurencji, nadal korzystającej z tradycyjnych metod rekrutacji.

A zatem, nie zwlekaj i upewnij się, że podczas kolejnej planowanej rekrutacji, w swoim arsenale masz gotowy webinar.