Walka z izolacją, czyli jak stworzyć społeczność w wirtualnej klasie

Czasy, kiedy studenci musieli dojeżdżać na zajęcia lub z przyczyn logistycznych rezygnować z wyższego wykształcenia już dawno minęły. Kursy internetowe dały studentom możliwość uczestnictwa w zajęciach niezależnie od miejsca pobytu – bez względu na to, czy są w tym samym mieście czy na drugim końcu kraju. W przypadku zajęć asynchronicznych, wykłady prezentowane są w formie nagrań, które studenci mogą obejrzeć w dowolnym momencie. Dzięki temu uczestnicy zajęć nie muszą zmieniać planu dnia tylko po to, by zapoznać się z wykładem. Ma to jednak również swoje wyzwania.

Chociaż zajęcia internetowe pomogły wielu osobom spełnić marzenie o wyższym wykształceniu, jedną z najczęściej wskazywanych przez studentów wad jest poczucie odosobnienia. Uczestnictwo w zajęciach internetowych z różnych miejsc oznacza, że nie ma fizycznej klasy ani innego miejsca, w którym studenci mogliby się spotkać, natomiast możliwość rozmowy twarzą w twarz z profesorami jest bardzo ograniczona. W większości klas internetowych brakuje poczucia wspólnoty, co wprawdzie nie utrudnia studentom korzystania z zajęć, ale pozostawia wiele do życzenia pod względem ogólnych wrażeń towarzyszących nauce.

W jaki sposób prowadzący mogą przeciwdziałać poczuciu odosobnienia i stworzyć zgraną społeczność w wirtualnej klasie? Ponieważ studenci nie mają bezpośredniej styczności z wirtualnymi wykładowcami, częstszy kontakt on-line i sporadyczne spotkania na żywo mogą rozwiązać problem.

 

Wysyłaj wiadomości

Prostym sposobem na utrzymanie kontaktu ze studentami jest częsta korespondencja mailowa. Regularne e-maile to dla studentów sygnał, że prowadzący traktuje ich priorytetowo i że zależy mu na ich sukcesie. Wiadomości zawsze powinny mieć związek z zajęciami – mogą to być przypomnienia o zadaniach lub linki do interesujących artykułów.

 

Wykorzystuj media społecznościowe

Prawdopodobnie 99% studentów ma konto na którymś z portali społecznościowych. Prowadzący zajęcia również nie powinien od nich uciekać, a wręcz przeciwnie – to doskonałe narzędzie do komunikacji ze studentami. Wysłanie 140-znakowego tweetu lub posta na Facebooku to naprawdę łatwy sposób, aby sprawdzić, czy mają pytania w związku z zadanym referatem lub rozumieniem omawianego zagadnienia. To prosty, ale zarazem ważny gest, który zwiększa częstotliwość komunikacji. Pokazując swoim studentom, że korzystasz z tych samych kanałów co oni, podkreślasz że ich sposób komunikacji jest dla Ciebie ważny, a Ty traktujesz ich poważnie. To zdecydowanie zwiększy ich zaufanie.

 

Ustal godziny wirtualnych konsultacji

Oprogramowanie do wideokonferencji to nie tylko pomoc w organizowaniu wykładów. Można je również wykorzystać do indywidualnych lub grupowych spotkań ze studentami poza zwykłymi zajęciami. Co tydzień aktualizuj terminy swoich konsultacji i wysyłaj studentom link aby mogli – w ramach potrzeby – wziąć w nim udział. Przeznacz też trochę czasu na dodatkowe konsultacje, które studenci będą umawiać z tobą indywidualnie. Ich reakcja może Cię miło zaskoczyć!

 

Pojawiaj się na uczelni

Jeśli studenci należą do jakiejś lokalnej organizacji i mieszkają w miarę blisko kampusu, prowadzący mogą poświęcić dzień czy dwa w semestrze na zajęcia face-to-face lub nieformalne spotkania w klasie na terenie uczelni. Dzięki temu studenci będą mieli możliwość spotkać wykładowcę, otrzymać informację zwrotną na temat zadanych prac oraz osobiście poznać innych studentów. Takie spotkania z pewnością przyniosą powiew świeżości i zwiększą pewność siebie wśród uczestników zajęć.

 

Zachęcaj studentów do spotkań

Inicjatywa nie musi wychodzić tylko od nauczyciela – studenci również mogą zorganizować osobiste lub wirtualne spotkanie, aby wspólnie pracować nad zadaniami i projektami. Mogą jednak potrzebować odrobiny motywacji. Korzystając z forów dyskusyjnych, e-maili i mediów społecznościowych, zachęcaj studentów do utrzymywania wzajemnych kontaktów – zupełnie tak, jak wyglądałoby to podczas ich przypadkowego spotkania na stołówce. Budowanie relacji z kolegami jest jedną z tych rzeczy, które sprawiają, że studia stają się niezapomnianym przeżyciem. Jedyne, co studenci muszą zrobić, to wykorzystać szansę.