Jak budować relacje biznesowe dzięki webinarom

Ktoś mógłby powiedzieć, że biznes to biznes. Lecz nie można nawiązać ani tym bardziej utrzymać dobrych relacji z klientami czy partnerami biznesowymi, nie biorąc pod uwagę czynnika ludzkiego.

Czynnik ludzki jest niezbędny do budowania silnych i trwałych relacji biznesowych. Przedsiębiorstwom łatwiej jest pozyskać nowych klientów, jeśli ci – zamiast otrzymywać automatyczne e-maile  – mogą spotkać się z zespołem i porozmawiać z jego członkami osobiście oraz wymienić uścisk dłoni przy podpisywaniu umowy.

Gdy spotkanie twarzą w twarz nie jest możliwe, a często się tak zdarza, musisz ograniczyć się do e-maili, połączeń telefonicznych lub rozmów za pośrednictwem komunikatorów. Mimo że wszystkie te rozwiązania pozwalają na szybką komunikację (często w czasie rzeczywistym), są jedynie niewielką namiastką rozmowy twarzą w twarz.

Mamy jednak dobrą wiadomość! Istnieje narzędzie, które pozwoli Ci włączyć do komunikacji biznesowej element ludzki, nawet jeśli od klientów czy partnerów biznesowych dzieli Cię wiele kilometrów. W tym artykule opiszemy, jak webinary pomagają budować trwałe relacje biznesowe.

 

Które funkcje webinarów pomagają w budowaniu relacji biznesowych?

Za pomocą webinarów z łatwością zwiększysz wygodę swojego rozmówcy. Nie tylko będziesz mógł porozumieć się w czasie rzeczywistym, lecz również  skorzystać z wielu funkcji webinarowych, które pozwalają na interakcję.

 • Zaproszenie – gdy nawiązujesz nowe relacje biznesowe, nic nie sprawdza się lepiej niż przejrzysta komunikacja dotycząca spotkań, w których muszą uczestniczyć wszystkie strony. Dobra platforma webinarowa pozwala na tworzenie zindywidualizowanych zaproszeń, które następnie można wysłać do wybranych osób. Tego typu zaproszenia zawierają wszelkie niezbędne informacje dotyczące tematu i harmonogramu wydarzenia, jak również okienko Call To Action, dzięki któremu wszyscy zainteresowani mogą potwierdzić swoją obecność.
 • Obraz i dźwięk – w trakcie webinaru uczestnicy mogą Cię widzieć i słyszeć, zupełnie jakby siedzieli z Tobą w sali konferencyjnej. Słyszą ton głosu oraz widzą Twoją gestykulację i mimikę, co przydaje Twojemu przekazowi autentyczności.
 • Czat – pewnie zastanawiasz się, dlaczego wymieniamy czat jako funkcję, która pozytywnie wpłynie na doświadczenia Twojej publiczności. Bądź co bądź, jest to powszechnie znane rozwiązanie. Lecz wyobraź sobie sytuację, w której jeden z uczestników pisze do Ciebie na publicznym czacie webinarowym, a Ty zamiast odpisać odczytujesz pytanie na głos i udzielasz natychmiastowej odpowiedzi! Takie podejście podkreśla wagę pytań użytkowników i zwiększa zaangażowanie Twojej publiczności.
 • Tablica – kiedy w trakcie tradycyjnego spotkania musisz wyjaśnić jakieś skomplikowane zagadnienie, chwytasz za marker i zaczynasz pisać lub rysować na tablicy. Lecz nie możesz tego zrobić, rozmawiając przez telefon. Dzięki webinarom i funkcji tablicy możesz pisać i rysować podczas swojego wydarzenia online, a tym samym zapewnić swojej publiczności klarowność przekazu.
 • Udostępnianie pulpitu – czasami rysowanie czy pokazywanie slajdów to za mało, by wyjaśnić pewne zagadnienia. Może się zdarzyć, że będziesz chciał(a) nauczyć uczestników obsługi jakiegoś systemu czy programu lub też pokazać im dokumenty, zdjęcia czy arkusze bez konieczności przesyłania wszystkich materiałów e-mailem. Funkcja udostępniania pulpitu pozwala uczestnikom zobaczyć Twój pulpit. Jeśli któryś z uczestników potrzebuje dodatkowej pomocy, możesz przejąć kontrolę nad jego pulpitem i wykonać niezbędne operacje zdalnie.
 • Tryby audio – prowadząc swój webinar, możesz wedle uznania udzielać głosu wszystkim lub poszczególnym uczestnikom. Wybierając różne tryby audio, możesz udzielić głosu wszystkim uczestnikom naraz i poprowadzić dyskusję online lub też pozwolić wypowiedzieć się każdemu uczestnikowi z osobna, tak aby mogli zadać Ci pytania po prezentacji.
 • Ankiety i testy – po zakończeniu webinaru dobrze jest zebrać od uczestników opinie. Opcja ankiet i testów pozwala Ci dowiedzieć się, czy sprostałeś(-aś) oczekiwaniom uczestników i jakie tematy warto poruszyć w przyszłości.

 

 

Jakie cele biznesowe można osiągnąć dzięki webinarom?

Wybierając webinary do budowania swoich relacji biznesowych, możesz osiągnąć wiele celów biznesowych. Przyjrzyjmy się czterem z nich.

 • Podbijanie nowych rynków – dzięki temu, że uczestnicy mogą wziąć udział w Twoim webinarze z dowolnego miejsca (pod warunkiem, że mają dostęp do Internetu), możesz znaleźć potencjalnych klientów nawet w najodleglejszych zakątkach świata.
 • Wygłoszenie elevator pitch – dzięki webinarom z łatwością zaprezentujesz swój projekt biznesowy większej liczbie inwestorów czy potencjalnych partnerów biznesowych i klientów. Nie musisz podróżować, aby spotkać się z nimi osobiście. Wystarczy, że zaprosisz ich wszystkich na swoje wydarzenie online i przekażesz im swój pomysł w jasny i zwięzły sposób.
 • Prezentowanie produktów – coraz mniej osób ma ochotę czytać rozwlekłe opisy produktów. Dotyczy to zarówno komunikacji B2C, jak i B2B. Tym, czego potrzebuje Twoja publiczność, jest graficzna prezentacja produktu; webinary to wspaniały sposób, aby tę potrzebę zaspokoić. Użyj obrazu wideo i slajdów, aby przestawić swoją ofertę efektywnie i w zajmujący sposób.
 • Zarządzanie siecią – jeśli nadzorujesz rozległą sieć, np. działalność gospodarczą opartą na franczyzie, lub też zajmujesz się marketingiem wielopoziomowym, webinary pozwolą Ci przekazać uczestnikom wszelkie ważne informacje, przeprowadzić dla nich szkolenie lub zaprezentować nowe produkty. Dzięki webinarom możesz utrzymywać kontakt nawet z tymi osobami, z którymi nie możesz spotkać się osobiście.

 

 

Podsumowanie

Przy nawiązywaniu i budowaniu silnych i trwałych relacji biznesowych niezbędny jest czynnik ludzki. Jeśli nie możesz spotykać się ze swoimi partnerami biznesowymi regularnie, a rozmowy telefoniczne, e-maile i komunikatory nie zaspokajają Twoich potrzeb, skorzystaj z możliwości, jakie dają webinary, i ciesz się interaktywną i efektywną komunikacją w czasie rzeczywistym.

 

O autorce:

Agata Jusiel jest ekspertką ClickMeeting, specjalizującą się w rozwoju i wspieraniu klientów biznesowych. Pomaga utalentowanym przedsiębiorcom wykorzystywać ClickMeeting do szybkiego i efektywnego rozwijania ich działalności.