Ile naprawdę kosztuje webinar 

Wziąłeś już udział w kilku webinarach i jesteś pod wrażeniem tej formy komunikacji. Chcesz zacząć prowadzić swoje, martwisz się jednak, że jest to zbyt duży koszt. Zakładasz, że potrzebujesz konta z płatnym dostępem do platformy, ale czy to jedyny wydatek, z jakim musisz się liczyć? Czy platforma do webinarów obciąży Twoją kieszeń i czy okaże się opłacalna? Sprawdźmy fakty.

 

Wyposażenie

Zanim zaczniesz szukać platformy do prowadzenia webinarów, upewnij się, że masz do tego potrzebny sprzęt. Z pewnością posiadasz laptopa lub komputer stacjonarny. Laptopy zwykle mają wbudowane kamery i mikrofony, więc nie musisz się martwić o osprzętowanie. Możesz także użyć swojego telefonu lub tabletu, gdyż większość platform webinarowych posiada aplikacje mobilne. Z czasem możesz oczywiście dokupić zewnętrzną kamerę oraz mikrofon, ale to nie jest sprzęt niezbędnie potrzebny Ci na początku działania.

 

Połączenie Internetowe

Oczywiście, musisz mieć dostęp do Internetu – im szybsze masz połączenie, tym lepiej. Dzięki temu nie ryzykujesz, że będziesz mieć opóźnienia w transmisji obrazu lub dźwięku, a Twoja widownia może cieszyć się dobrą jakością prezentacji. Nie znaczy to jednak, że masz inwestować w webinary od samego początku. Jeśli masz już stabilne połączenie internetowe, nie musisz inwestować ani złotówki! Jeśli Twoje łącze nie jest natomiast wystarczająco szybkie, porównaj oferty dostawców usług internetowych – w dzisiejszych czasach możesz dostać nawet światłowodowe w dobrej cenie.

 

Platforma webinarowa

Dobra platforma webinarowa to klucz do sukcesu. Dostawcy platform proponują szeroki wybór pakietów, w zależności od Twoich potrzeb. Zapytają Cię, ile uczestników przewidujesz oraz czy zamierzasz sam prowadzić webinar, czy ktoś będzie go współprowadzić razem z Tobą. Możesz także wybrać pomiędzy gotowym pakietem, a takim dostosowanym do Twoich potrzeb. Jeśli chodzi o sposoby płatności, najczęściej masz możliwość płacić miesięcznie lub rocznie. Pamiętaj o tym, że plan roczny często jest tańszy niż plan miesięczny. Sprawdzeni dostawcy platform, zwykle proponują 30-dni za darmo. Dzięki temu, zanim zdecydujesz się kupić daną usługę, możesz wypróbować ją za darmo i sprawdzić, czy jest dla Ciebie odpowiednia. Przed zakupem upewnij się też czy ma wszystkie narzędzia, których potrzebujesz oraz czy pomogą Ci przed, w trakcie oraz po webinarze.

 

Twój czas, wiedza oraz dodatkowe źródła

Pamiętaj o tym, że proces tworzenia treści także kosztuje, nawet jeśli jesteś jedyna osobą, która się tym zajmuje. Oszacuj ile kosztuje Twój czas oraz wiedza, (w końcu je „sprzedajesz”), a będzie Ci łatwiej ocenić, ile kosztuje tworzenie webinaru.

Jeśli chodzi o treść prezentacji, zastanów się też, czy chcesz używać zdjęć lub filmów. Jeśli chcesz korzystać ze swoich źródeł lub fotografii do darmowego użytku, oczywiście nie musisz płacić. Jednak jeśli chcesz kupić zdjęcia, musisz wziąć to pod uwagę w planowaniu swojego budżetu.

 

Promocja webinaru

Powinieneś promować swój webinar, aby dowiedzieli się o nim Twoi odbiorcy. Czy to kosztuje? Szczerze mówiąc – i tak, i nie. Jeśli posiadasz stronę na Facebook’u lub konto na Twitterze oraz sporą liczbę osób, która obserwuje Twoje konta społecznościowe i są potencjalną publicznością – po prostu udostępnij tam informację o swoim webinarze. Nie będzie Cię to kosztować ani złotówki.

Jednak jeśli chcesz dotrzeć do nowych odbiorców, możesz zdecydować się na sponsorowany post lub reklamę Google PPC, gdzie płacisz tylko za kliknięcie. Jeśli organizujesz duże wydarzenie, a uważasz, że wspomniane wyżej metody nie będą efektywne, możesz zlecić bannery do zaprojektowania i przeprowadzić kampanię na szeroką skalę. To rozwiązanie oczywiście jest bardziej kosztowne. Decyzja należy do Ciebie.

 

Gościnni prelegenci oraz asystenci

Czasem możesz potrzebować pomocy z webinarem. Zaproś wtedy eksperta, który także będzie prowadzić wydarzenie lub osobę, która będzie odpowiedzialna za odpowiadanie na pytania na czacie, kiedy Ty będziesz zajęty prowadzeniem webinaru. To czy będziesz płacić za pomoc w webinarze zależy od warunków współpracy na jakie się zgodzisz.

 

Podsumowanie

Podczas planowania swojego pierwszego webinaru, weź pod uwagę koszty, które są niezbędne. Sprawdź za co musisz zapłacić, a co jestlub może być darmowe. Przeanalizuj swoje potrzeby i dopasuj je do budżetu oraz wielkości przedsięwzięcia. Jeśli jesteś ciekaw jakie są koszty platform webinarowych oraz oferty pakietów, sprawdź naszą stronę z cennikiem: https://clickmeeting.com/pl/pricing