5 niezawodnych sposobów na skuteczny webinar sprzedażowy 

Webinary to jedno z najskuteczniejszych narzędzi pozwalających na angażującą interakcję z odbiorcami, a przygotowane właściwie mogą przynieść znaczącą poprawę wyników sprzedażowych i marketingowych. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać ich możliwości, aby dokonywanie sprzedaży przychodziło nam z łatwością. Rozwiązaniem mogą być webinary sprzedażowe.

Aby podjęte działania przyniosły oczekiwane efekty najpierw należy zidentyfikować sposoby w jakie webinar ma przekonać odbiorców do zakupu. Jest to o tyle ważne, że na Twoim rynku działania prawdopodobnie jest już duża konkurencja, oferująca produkt podobny do Twojego. Musisz znaleźć swoją przewagę.

Zanim przejdziemy do sposobów przekonania potencjalnych klientów do zakupu, warto wspomnieć, że webinary mogą okazać się nieskuteczne, gdy koncentrują wyłącznie na nachalnej sprzedaży i reklamowej otoczce. Dzisiejsi odbiorcy wolą być edukowani i ldowiadywać się nowych rzeczy w atrakcyjny dla nich sposób.

Poznajmy zatem 5 sposobów na skuteczny webinar sprzedażowy.

1. Bądź w 100% szczery

Nikt nie lubi czuć się oszukiwany i manipulowany. W związku z tym, pierwszym sposobem na przekonanie swoich odbiorców do zakupu jest postawienie na całkowitą szczerość odnoścnie swojego produktu. Oznacza to, że lepiej unikać stosowania jakichkolwiek ukrytych kosztów i kruczków w swojej ofercie. Wbrew przyjętym poglądom, w sprzedaży szczerość popłaca.

Bądź szczery na temat tego, czego klienci mogą oczekiwać. Z pewnością kuszącym jest wykorzystania chwytliwych sloganów, koloryzujących rzeczywistość, na przykład: „wzbogać się w ciągu doby” – brzmi niezwykle atrakcyjnie, ale czy jakikolwiek produkt może to zagwarantować?

Zamiast tego, możesz zagwarantować pewne, konkretne cechy wpisane w specyfikację Twojego produktu czy usługi. Chodzi o to, aby nie wzbudzać wyższych oczekiwań niż jesteś w stanie zaoferować oraz aby być szczerym w stosunku do możliwości Twojej oferty.

Dzięki temu unikniesz jednorazowych klientów. Zamiast tego zaczniesz budować długotrwałe relacje ze swoimi odbiorcami.

 

2. Unikaj dróg na skróty

Przeciwieństwem wzbudzania zbyt wysokich oczekiwań klientów jest dostarczanie im wartości, której się nie spodziewali. Jeżeli możesz dać swoim klientom bonus, którego nie ma w standardowej ofercie, z pewnością zwiększy to Twoje szanse na sprzedaż. Bonus może być wykorzystany jako zachęta do dokonania zakupu lub jako prezent po zamknięciu transakcji.

W zależności od branży w jakiej pracujesz, warto również rozważyć opcję darmowych próbek, ekskluzywny dostęp do niedostępnych w standardzie funkcji Twojego serwisu lub dodatek do niego, który może być atrakcyjny dla kupującego.

Tego typu bonusy i dodatki to świetna metoda na zachęcenie potencjalnych klientów do dokonania pierwszego zakupu, a w efekcie – do pozostania Twoim stałym i lojalnym klientem.

 

3. Opanuj sztukę perswazji

Istnieje wiele sposobów pozwalających przekonać ludzi do zalet korzystania z różnych produktów. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki webinarom nie musisz korzystać z tzw. taktyki agresywnej sprzedaży.

Pierwszym sposobem jest wzbudzenie zainteresowania odbiorców Twoim produktem. Już fakt, że zapisali się na Twój webinar wskazuje pewien poziom zainteresowania. Aby podnieść ten poziom jeszcze wyżej i nie zmarnować tej szansy, musisz pokazać im potencjalne korzyści, które zyskają odnosząc je do jednego (lub więcej) z trzech kluczowych obszarów życia:

• poprawa jakości życia
• więcej pieniędzy
• spełnione relacje międzyludzkie

Postaraj się zatem skoncentrować swoją prezentację na jednym z tych trzech punków, nie na sobie. Pokaż jak Twój produkt czy usługa mogą pomóc Twoim odbiorcom poprawić jakość ich życia, w jaki sposób mogą zarobić więcej pieniędzy lub jaki wpływ mają na budowanie zdrowych relacji.

 

4. Powtarzaj, powtarzaj

Powtarzanie to czwarty sposób na skuteczny webinar sprzedażowy. Istnieje powiedzenie, że jeżeli powtórzymy coś wystarczająco wiele razy, inni zaczną brać to za fakt. Oczywiście celem nie jest wprowadzanie nikogo w błąd. Powiedzenie to podkreśla tylko istotną moc powtarzalności.

Ludzki umysł jest zaprogramowany tak, aby odfiltrowywać rzeczy, które uważa za monotonne. Swoją uwagę wówczas kieruje ku innym bodźcom. Jednak gdy konkretna informacja jest powtarzana pewną ilość razy, nasz umysł z pewnością ją odnotuje i zapamięta. I znowu, nie chodzi tutaj o to, aby powtarzać jeden zwrot w kółko. Zamiast tego parafrazuj kluczowe punkty swojej prezentacji, zmieniaj kolejność słów oraz podkreślaj myśli przewodnie.

 

5. Stosuj regułę niedostępności

Ostatnia z proponowanych strategii sprzedaży, to podkreślenie ograniczoności Twojego produktu/usługi. Dzięki temu Twoi potencjalni klienci będą skłonni dokonać zakupu szybciej, w obawie, że produkt może wkrótce zniknąć z Twojej oferty. Jak to zrobić? Możesz na przykład powiedzieć, że pierwszych X osób, które zdecydują się na zakup otrzymają specjalną zniżkę. Możesz także zaoferować dostęp do specjalnego szkolenia z produktu, dostępny tylko w określonym czasie. Niezależnie od tego, jaką technikę zastosujesz, w jej centrum zawsze powinna leżeć korzyść dla Twojego klienta.

Summary